(حواس پرتی)، موضوعیه که خیلی از جوونا ازش رنج می برن و دلایل مختلفی داره. همون طور که خودتون می دونید، تمرکز حواس تو هر کاری از جمله مطالعه و درس خوندن خیلی ضروریه. تمرکز حواس، حالت ذهنی و روانیه که تو اون حالت، تمام قوای حسی، روانی و فکری انسان روی موضوع خاصی متمرکز می شه و تضمین کننده ی یادگیری و انجام درست کارها و رهایی از خطرات احتمالیه. به هر حال تو یه جمع بندی کلی، می شه گفت: بیشتر آدما به دلایل عمده زیر، با حواس پرتی مواجه می شن:

۱٫ کسانی که خودشون رو به انجام دادن کار یا مطالعه درسی مجبور می کنن؛ در حالی که تمایل درونی چندانی به اون ندارن. در این صورت تمام قوای ذهنی و روانی اونها به طور خودکار از موضوع پرت می شه و دچار حواس پرتی می شن. چنین افرادی ممکنه مدت ها با بی علاقگی کارهایی بکنن یا به دنبال درس یا رشته تحصیلی خاصی، تلاش هایی بکنن و به عبارت دیگر خودشونو مجبور به انجام دادن اون کار یا مطالعه می بینن.

۲٫ فشارهای روانی هم از عوامل عمده اختلال فکریه. بیشتر آدما زمانی که با مسأله ای مواجه می شن، اگر معتقد باشن زمان کافی برای حل آن ندارن و یا توانایی حل مسأله و کسب موفقیت رو تو خودشون نبینن، دچار نگرانی و اضطراب می شن و در نتیجه این نگرانی ها، ترس از شکست، افکار منفی بی اعتمادی به خود و خیال بافی های منفی گرایانه، توان عمل و ابتکار و خلاقیت رو از اون ها میگیره و به جای اینکه روی موضوع خاص تمرکز کنن، بر ترس و احتمال شکست خود تمرکز می کنن و یأس و ناامیدی بر اون ها چیره شده و موجب حواس پرتی می شه.

۳٫ گاهی بعضی حوادث و اتفاقا، فضای روانی فرد رو دچار اختلال می کنه (مثل اون چیزی که تو زندگی شخصی، تحصیلی، خانوادگی، اجتماعی و اقتصادی و… اتفاق میوفته)، امکان تمرکز حواس رو از بین می بره.

۴٫ گاهی عدم رعایت بهداشت مطالعه و اصول و قوانین آن و بهره نگرفتن از روش مناسب مطالعه، باعث خستگی جسمی و روانی شده و آمادگی روانی لازم رو برای مطالعه و درس خواندن از بین می بره. در نتیجه احساس بی علاقگی و به دنبال اون عدم تمرکز حواس بر او چیره می شه.

۵٫ تکثر و تعدد فعالیت های فرد مخصوصا اگر در توان انسان نباشه، باعث عدم تمرکز حواس می شه.

0
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments