در این مقاله میخواهیم درمورد انتقادکردن و اینکه چرا کار با ارزشی است و حتی باعث پیشرفتمان می‌شود بپردازیم نقد و انتقاد، حرکتی اصلاح گرانه است. هدف از انتقاد، پاره کردن و مثله کردن افکار دیگران و برهم زدن آرامش و امنیت جامعه و مردم نیست، بلکه هدف، ارج نهادن به کار مثبت دیگران و یادآوری رواها و نارواها در کنار هم است. از این رو، وجهه‏ی دیگران را خراب کردن و دامن زدن به تهمت‏ها و بدبینی‏ها و پدیدآوردن جو بدبینی را نمی‏توان نقد و انتقاد دانست.
خواجه عبداللّه‏ انصاری می‏گوید:
عیب از یار بیندازند، اما یار را به عیب نیندازند. 
خیلی وقت ها به خاطر عدم آگاهی از روش‌های درست انتقاد کردن، روابط با ارزشی را که داشتیم از دست دادیم و حتی مشکلات جبران ناپذیری ایجاد شده که جز حسرت، چیزی برای ما برجای نگذاشته است. احتمالا در اطرافتان نیز دیده‌اید کسانی را که تاب هیچ انتقادی را ندارند و فوراً از کوره در می‌روند.
 جف بزوس، مؤسس آمازون که در حال حاضر با اختلاف، ثروتمندترین فرد دنیاست در مصاحبه‌ای در مورد انتقاد می‌گوید:
اگر می‌خواهید کار جدید و جالبی انجام دهید حتماً افرادی پیدا می‌شوند که از شما انتقاد کنند. اگر نمی‌توانید انتقاد را تحمل کنید، بهتر است هیچ کار جالب و جدیدی انجام ندهید. بنابراین مورد انتقاد واقع شدن نه تنها بد نیست که برای رشد و موفقیت ضروری و اجتناب ناپذیر است.
در ادامه میخواهیم بررسی کنیم آیا انتقاد کردن فوایدی برای ما دارد یا خیر؟ و چرا اصلا مورد انتقاد قرار گرفتن خوب است و چطور از انتقادات ناراحت نشویم و برای رشدمان استفاده کنید
شاید باور نکنید ولی وقتی ما مورد انتقاد قرار می‌گیریم به این معنی است که برای طرف مقابل اهمیت داریم و مهم هستیم چراکه شخص مقابل ‌می‌توانست به جای اینکه وقتی را صرف انتقاد از شما کند آن را برای انجام کارهای دیگری صرف کند ولی برای کار شما اهمیت قائل است و آن را بررسی کرده و پیغام‌هایش را برایتان فرستاده است. این یعنی شما برای او اهمیت دارید. پس مورد انتقاد قرار گرفتن را به فال نیک بگیرید.
انتقاد کردن باعث ایجاد ارتباطات تازه و عمیق می‌شود چراکه وقتی از شما انتقاد می‌شود، احتمال ایجاد ارتباطات تازه هم بیشتر می‌شود. پس به شما توصیه می‌کنیم هربار که مورد انتقاد قرار می‌گیرید، خوشحال باشید! چون به این معنی است که یک فرد جدید پیدا شده است که لزوماً با نظر شما موافق نیست! اینکه نگران باشید کسی هرگز از شما انتقاد نکند نباید انتظار موفقیت را نیز داشته باشید. نگرانی بزرگ این است که هرگز از شما انتقاد نشود. چون در این صورت یا احتمالاً جان به جان آفرین تسلیم کرده‌اید و یا در منطقه‌ای کاملاً امن قرار دارید که هر روزتان تکرار مکررات است.  شما می‌خواهید پیام زندگی خود را به تعداد زیادی از مردم برسانید. دریافت انتقاد به این معنی است که شما اکنون به افرادی که قبلاً به آن‌ها فکر می‌کرده‌اید، رسیده‌اید. این به این معنی است که شما زندگی فعالانه‌تری نسبت به گذشته دارید و این عالی است.
 باید بدایند در درون ما چیزهایی وجود دارد که ارزش انتقاد کردن را دارد  اگر مردم فکر نکنند شما ارزش انتقاد کردن را دارید، از شما انتقاد نمی‌کنند.
راستش، هزاران چیز وجود دارد که ارزش انتقاد از آن وجود دارد؛ اما همه برای انتقاد از چیزهایی که با آن‌ها موافق نیستند زمان نمی‌گذارند. چرا؟ چون فکر می‌کنند ارزشش را ندارد. پس ما حتماً ارزشش را داشته‌اید که اشخاصی حاضر شده‌اند وقت بگذارند و از شما انتقاد کنند.
وینستون چرچیل زمانی گفته بود:
در زندگی‌تان دشمنانی دارید؟ بسیار خب! این به آن معنی است که شما زمانی در زندگی‌تان کاری مهم را خوب انجام داده‌اید!»
یکی دیگر از فواید انتقاد کردن این است باعث می‌شود مسائل را از زوایای دیگری نیز ببینیم.
شما کاری متفاوت انجام داده‌اید یک نفر نظر متفاوتی دارد و از این رو انتقاد می‌کند؛ بنابراین هر زمان که انتقاد می‌شنوید، دیدگاه متفاوتی را می‌آموزید که ممکن است قبلاً هرگز به آن توجه نکرده باشید. این انتقاد به شما کمک می‌کند چیزها را از زاویه دیگری ببینید. در نتیجه آگاهی شما را افزایش می‌دهد. حتی انتقاد کردن خود نوعی صداقت است که به شما امکان می‌دهد بدانید دیگران چه فکری می‌کنند. کسی که از شما تعریف و تمجید می‌کند اگر دقت کنید هیچ زحمتی به خود نمی‌دهد ولی کسی که انتقاد می‌کند برای انتقادکردنش فکر کرده و دلیلی پشت آن وجود دارد.
کسی که از شما انتقاد می‌کند به رشد شما کمک می‌کند و باعث می‌شود روز به روز به سمت بهبودی کارتان پیش بروید و نقاط کور خود را بشناسید تا بتوانید بر روی آن‌ها کار کنید.
 هر چه نقطه‌های کور بیشتری در مورد خودتان کشف کنید، سریع‌تر رشد خواهید کرد. در طول سال‌ها، اگر انتقاد پذیری را یاد بگیرید، به راحتی می‌توانید مهارت‌های توسعه فردی را در خودتان بهبود ببخشید و حسابی از سطح آدم‌های معمولی فراتر بروید.
برخی از منتقدین به شما کمک می‌کنند چیزهایی را یاد بگیرید که هرگز در مورد خودتان نمی‌دانستید و این برای رشد شما مفید خواهد بود.
انتقادها به شما کمک می‌کند درباره مکانیسم‌های دفاعی خود یاد بگیرید و می‌آموزید که در برابر انتقادات چگونه واکنش نشان دهید و چطور در نهایت احترام با فرد منتقد رفتار کنید. حتی زمانی که یک انتقاد دریافت می‌کنید که از نظر خودتان واقعاً بیجا است، چیزی در آن هست که بتوانید از آن بیاموزید. کارکردن روی خودتان در برابر انتقادات به شما کمک می‌کند آرامش بیشتری داشته باشید و فردی خردمند به نظر برسید.
جالب است بدانید که انتقاد به شما کمک می‌کند تا درباره دیگران اطلاعات بیشتری کسب کنید. هر انتقادی به شما چیزی در مورد خودتان و فرد دیگر می‌دهد. زمانی که نظر خود را قطع می‌کنید، می‌توانید نقطه‌نظر منتقدان، باورها و ارزش‌های آن منتقد را درک کنید. به عنوان مثال، اگر مادر شما از بی‌ادبی شما نسبت به خودش رنجیده خاطر است و از آن انتقاد می‌کند، می‌توانید یاد بگیرید که چقدر عاشق شماست و به دنبال بهبود این رابطه است.
 یکی دیگر از فواید مورد انتقاد قرار گرفتن این است که  شما را به سوی اقدام کردن سوق می‌دهد
 انتقادها می‌تواند شما را عمل‌گرا بار آورد. آیا تا به حال زمانی داشته‌اید که انتقاد شما را وادار به انجام یک عمل کرده‌است؟
گاهی اوقات، انتقادات باعث می‌شود از خواب غفلت بیدار شوید و بدانید چیزی در حال از دست رفتن است. مثلاً وقتی کسی از اینکه شما دائماً تنبلی می‌کنید انتقاد می‌کند، می‌توانید به این نکته توجه کنید که وقت و عمرتان در حال به هدر رفتن است.
یک انتقاد به موقع که به شیوه‌ای مناسب ایراد می‌شود، می‌تواند دیدگاهی بسیار مورد نیاز را فراهم آورد که شما را به عمل وا‌می‌دارد.
حال که درباره فواید انتقاد کردن یادگرفتیم بهتر است بدانیم چه موقع «مورد انتقاد قرار گرفتن» نمی تواند خوب باشد؟
وقتی هر روز و توسط همه مورد انتقاد قرار می‌گیرید
زمانی که که شما به طور مداوم مورد انتقادات دیگران قرار می گیرید. علاوه بر این که این یک انرژی منفی است، انتقاد مداوم می‌تواند شما را از چیزهایی که واقعا مهم هستند منحرف کند. چون به جای کار بر روی اهداف تان، شما بیش از اندازه مشغول واکنش نسبت به دیگران یا حل اختلافات بین خودتان و دیگران هستید.
 زمانی که انتقاد سازنده نیست و حالتی تهاجمی دارد
گاهی افرادی که به جای انتقاد سازنده در قسمت کامنت‌های دوستان یا فالوورهای اینستاگرام شروع به فحاشی می کنند و نظرشان را با استفاده از خشونت ابراز می‌کنند، هرگز نمی‌تواند به درد بخور باشد.
در چنین شرایطی سعی کنید چنین افرادی را در صورتی که می دانید اصلاح پذیر نیستند، از زندگی تان حذف کنید.
0
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments