شاید برای شما نیز جالب باشد بدایند که کشور ایتالیا نخستین کشور در اروپا و جزو سومین کشور در دنیا از جهت سهولت ورود دانشجویان برای تحصیل در ایتالیا می‌باشد. ایتالیا یکی از پرطرفدارترین کشورهای اروپایی جهت ادامه تحصیل می‌باشد. تحصیل در این کشور مزایای زیادی دارد که ما به آن می‌پردازیم البته گفتنی است که  کشور ایتالیا دارای دانشگاه‌های دولتی و ممتاز بسیار معتبر و بی نظیر مانند دانشگاه‌ های ساپینزا، بولونیا و پلی تکنیک میلان، تورین و بسیاری دیگر با رتبه‌‌های جهانی می باشد. همچنین اگر می‌خواهید در ایتالیا تحصیل کنید می‌توانید هم به زبان انگلیسی و هم به زبان ایتالیای تحصیل کنید؛ البته لازم به ذکر است که باید قبل از درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا دوره‌های زبان ایتالیایی و گرفتن نمره قبولی در آزمون Esterni که در مدرسه ایتالیایی در تهران برگزار می‌شود را بگذرانید. برای این آزمون  کتاب ۱ و ۲ Espresso را مطالعه کنید و با گرفتن نمره ۱۶۰ از ۲۰۰ در آزمونی که برگزار می‌گردد که به گرفتن ویزای تحصیلی ایتالیا اقدام نمایید. تحصیل در ایتالیا در دوره ابتدایی از ۵ سالگی شروع می‌شود و طول مدت این دوره ۵ سال می‌باشد. بعد از گذراندن دوره ابتدایی وارد یک دوره سه ساله متوسطه که در آن ریاضیات و علوم پایه بسیار اهمیت دارد که در پایان آنها امتحانات داخلی برگزار می شود و دوره ۵ ساله دبیرستان آغاز می شود و در نهایت دانش آموزان در امتحانات نهایی سراسری شرکت می‌کنند و مدرک دیپلم به نام Diploma di Maturita را دریافت می‌کنند.
رتبه بالای دانشگاه های ایتالیا و قدمت طولانی دانشگاه های آن و همچنین هزینه های زندگی و تحصیل در ایتالیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی پایین است و امکان استفاده از بورسیه‌های مختلف تحصیلی سالانه هزاران متقاضی ادامه تحصیل را در داخل و خارج از اروپا به ایتالیا کشانده است، زبان تحصیل در ایتالیا ، ایتالیایی و انگلیسی می باشد بیش از ۱۷۰ رشته در مقطع لیسانس، فوق لیسانس ارایه می شود و اکثریت دوره های دکتری به زبان انگلیسی می باشد با توجه به رویکرد بین المللی که در سالهای اخیر در بخش آموزش عالی کشور ایتالیا اتخاذ شده است، این امکان فراهم شده که تعداد بسیار زیادی از رشته های ارائه شده در کشور ایتالیا در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری به زبان انگلیسی ارائه شود.
مقاطع تحصیلی ایتالیا عبارتند از :
 
کارشناسی در ایتالیا
نکته‌ای که باید به یاد داشته باشید این است که زبان تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی در کلیه رشته‌ها به زبان ایتالیایی و فقط چند رشته به زبان انگلیسی ارائه می ‌شود جهت ورود باید مدرک زبان ایتالیایی ارائه داده شود ،طول دوره تحصیل ۳ تا ۴ سال و امکان اخذ بورسیه برای ایرانیان وجود دارد.
 
کارشناسی ارشد در ایتالیا
همین طور درباره‌ی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز در ایتالیا به ۲ زبان ایتالیایی و انگلیسی می‌باشد که طول دوره تحصیل ۲ سال و جهت اخذ پذیرش باید مدرک زبان ایتالیایی یا مدرک زبان انگلیسی ارائه داده شود و امکان اخذ بورسیه وجود دارد.
 
دکترا ایتالیا
مدت زمان تحصیل در ایتالیا به مدت  ۳ تا ۵ سال و به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی ارائه می‌شود که دارا بودن مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی الزامیست و امکان اخذ بورسیه برای متقاضیان نیز وجود دارد.
تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا
در صورتیکه میخواهید برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشور ایتالیا تحصیل کنید. انتخاب درستی کرده‌اید چراکه یکی از بهترین کشورها برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا می باشد. البته بهتر است همواره درباره‌ی دانشگاه ها تحقیق کنید که کدام دانشگاه معتبرتر است. از سال ۲۰۰۹ دانشگاه های ایتالیا، دوره پزشکی به زبان انگلیسی در ایتالیا را ارائه کردند. اولین دانشگاه، دانشگاه پاویا و پس از آن میلان و دانشگاه های رم و ناپل بودند. متقاضیان از تمام دنیا حتی از کشورهای کانادا و امریکا برای تحصیل در ایتالیا در رشته پزشکی راهی این کشور می‌شوند چراکه  برخلاف آمریکا و کانادا، تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا بسیار ارزان می‌باشد و همین باعث شده است یکی از بهترین گزینه‌ها برای تحصیل باشد.
آزمون IMAT
 این آزمون عالی یک آزمون صد دقیقه ای شامل ۶۰ سوال و تستی است که ویژه کسانیکه قصد تحصیل در دوره پزشکی یا دوره جراحی را دارند و به زبان انگلیسی می‌باشد و در کشورهای زیادی این امتحان برگزار میگردد. فرمت آزمون ورودی پزشکی در ایتالیا آزمون IMAT   بخش اول آزمون: دانش عمومی و تحلیل منطقی شامل ۲۷ سوال بخش دوم و سوم و چهارم آزمون: دانش علمی شامل بیولوژی، شیمی، فیزیک و ریاضی شامل ۳۳ سوال میباشد. زمان ثبت نام سالانه این آزمون در اواسط بهمن (فوریه) و تاریخامتحاندراردیبهشت (آوریل) قراردارد.
افرادی که موفق به قبولی در آزمون می شوند، می توانند از تمام مزایای تحصیل در ایتالیا استفاده کنند. شهریه این رشته برابر با شهریه رشته پزشکی به زبان ایتالیایی و در حدود سالیانه ۲۵۰۰ یورو خواهد بود که با توجه به وضعیت درآمد خانواده اکثرا تا سقف ۵۰۰ یورو کاهش می یابد. همینطور، دانشجویان می‌توانند از تسهیلات کمک هزینه ۵۰۰۰ یورو در سال نیز مانند سایر رشته‌ها بهره‌مند شوند.
 
مزایای تحصیل در ایتالیا
از روش های مهاجرت به ایتالیا تحصیل در ایتالیا می باشد، مزایای تحصیل در ایتالیا :
ز مزایای تحصیل در ایتالیا در رشته پزشکی و دندانپزشکی کیفیت بالای آموزش تحصیل در ایتالیا در رشته های پز شکی و دندانپزشکی و یکی دیگر از مزیای تحصیل در ایتالیا نزدیک بودن شرایط آب و هوایی آن به کشور ایران می‌باشد. 
 
• کیفیت بالای تحصیل
• هزینه مناسب تحصیل در ایتالیا : هزینه بسیار مناسب با کیفیت آموزشی عالی که این هزینه‌های بین ۳۲۰ الی ۳۲۰۰ یورو در سال متغیر است .
• بورسیه های ۲۵۰۰ و ۵۰۰۰ یورویی برای متقاضیان ایرانی
• امکان دریافت بورسیه های تحصیلی
• رنکینگ بالای دانشگاه های ایتالیا : در یک آمار ۲۰۱۳ حدود ۳۴ دانشگاه این کشور در رتبه زیر ۹۰۰ در سطح جهان است و رتبه بندی QS چهارده دانشگاه را شامل می شود . که در ادامه توضیخ داده شده است.
 
• کیفیت و شاخص های بالای زندگی: کشور ایتالیا به واسطه عضویت در اتحادیه اروپا دارای استاندارد های بالایی در زمینه های مختلف از جمله بهداشت، خدمات اجتماعی، پوشش‌های بیمه‌ای و سایر موارد است.
0
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments