استاتیک یا ایستایی‌  شاخه‌ای از مکانیک و علوم مهندسی است که به بحث و مطالعه دربارهٔ یک سیستم یا سامانه فیزیکی در حال تعادل و ایستایی استاتیکی می‌پردازد. تعادل و ایستایی استاتیکی حالتی است که در آن اجسام یا سازه‌های تحت تأثیر نیروهای خارجی- تغیر مکان نسبی نداده و در حالت ایستایی و سکون باقی بمانند. در حالت تعادل ایستا که در علوم مهندسی به «تعادل استاتیکی» موسوم است، سیستم مورد نظر یا در حال سکون است یا می‌توان از نظر علمی (بخصوص با توجه به سکون نسبی نسبیت انیشتین) مرکز ثقل (گرانیگاه) آن را در یکی از دستگاه‌های سکون نسبی که با سرعت ثابت حرکت می‌کنند و لذا شتاب در آن صفر است، ساکن دانسته و تعریف نمود.
یکی از دروس مهم رشته‌های فنی مهندسی درس استاتیک است. پایه و اساس این درس قوانین نیوتن است که به ما کمک می کند، مسائل را با استفاده از ابزارهایی که در این درس آشنا خواهیم شد، تحلیل کنیم. اجسام مورد بررسی در استاتیک صلب و بدون حرکت در نظر گرفته می شود. از مهمترین مباحث این درس، بحث تعادل می باشد، که در فصل اول مورد بررسی قرار میگیرد همچنین این درس قوی‌ترین ابزار برای تحلیل سازه‌ها است.اگر این درس را خوب یاد بگیرید در درس‌های دیگر که استاتیک برای آنها حالت پیش نیاز دارد هم موفق خواهید بود. البته استاتیک درسی نیست که فرمول‌های زیاد برای حفظ کردن داشته باشد. در درس استاتیک فرمول‌های محدودی ارائه می شود و بیشتر مسائل با همان معادلات تعادل قابل حل کردن هستند. احتمالا سختی زیاد این درس هم همین فرمول‌های محمدود است چراکه باید با این تعداد فرمول و رابطه اکثر مسائل را حل کنید. در این درس بیشتر از دانشجویان انتظار می‌رود توانایی تحلیل خودشان را افزایش دهند و بتوانند مسائل را با همان معادلات تعدادل حل کنند. کتاب‎های مرجع درس استاتیک مانند مریام و بیرجانسون مسائل بسیار متعددی وجود دارد و نشان می دهد که دانشجویان باید تعداد تمرینات زیادی را حل کنند تا به خوبی بر آن مسلط شوند. برای موفقیت در درس استاتیک تامل و تفکر بر روی تمرینات و مسائل بسیار مهم است. البته با رعایت چنین نکاتی به احتمال زیاد دراین موفق خواهید شد در مرحله اول باید سعی کنید به صورت مرتب در کلاس‌های دانشگاه حاضر باشید. وقتی در کلاس حاضر هستید نحوه برخورد استاد خودتان با مسائل را می‌بینید و استدلال‌هایی که ایشان انجام می‌دهند را مشاهده خواهید کرد. در نتیجه وقتی در ادامه خودتان هم می خواهید مسئله‌ای را حل کنید به همان روش عمل خواهید کرد. برای این درس حضور در کلاس‌ها بسیار مفید است. نکته‌ای باید در این درس به آن توجه داشته باشید این است که این درس یک درس تحلیلی می‌باشد و این درس با نقطه‌ای از مغز شما کار دارد که ممکن است قبلا خوب تقویت نشده باشد. در درس‌های قبلی ممکن است با به خاطر سپردن فرمولها و روابط توانسته باشید نتیجه خوبی بگیرید. در این درس باید قوه تحلیل و استدلال خودتان را تقویت کنید. شما می‌توانید از جزوه‌ها نیز بهره ببرید و سر کلاس بیشتر به استاد گوش دهید برای یادگیری بهتر و جزوه را نیز با خیال راحت از جزوه ننویس دانلود کنید. جزوه ننویس به طور کامل با استفاده از اساتید مجرب این جزوه را آماده نموده که می‌توانید از آن بهره نمایید. با توجه به مطالب ارائه شده واضح است که یادگیری و پاس کردن درس استاتیک به تلاش و کوشش و ممارست نیاز دارد.
سعی کنید در این درس  به دنبال راه حل‌هایی کوتاه و میانبر نباشید برای پاس کردن درس استاتیک و برای اینکه این درس را خوب یاد بگیرید و در آن موفق باشید سطحی و در زمان کم آن را نخوانید از همان اول پایه را خوب و محکم بذارید تا در دوران تحصیل در همه‌ی دروس موفق عمل کنید و بعد از فارغ التحصیلی هم بتوانید با معدل بالایی که دارید در مصاحبه‌های تحصیلی و شغلی موفق باشید. اگر استدلال کردن را در این درس یاد بگیرد مطمئن باشید نه تنها در سایر درس‌ها بلکه در زندگی نیز موفق خواهید بود. یاد بگیرید تمرین‌ها را درست حل کنید، در کتاب‌های مرجع استاتیک مانند مریام و بیرجانستون تمرینات بسیار زیادی ارائه شده است که لزومی ندارد تمامی این تمرینات را حل کنید ولی هرچه بیشتر وقت بگذارید مسلط‌تر خواهید شد.  ولی نکته‌ای که باید به آن دقت کنید این است سعی کنید به جای اینکه سوالات زیادی را حل کنید روی  نحوه حل تمرین  دقت کنید به این صورت که اگر از کتاب حل المسائل استفاده می‌کنید خیلی سریع سراغ جواب سوال‌ها نروید. برای هر سوال به خودتان حداقل ۱۰ دقیقه وقت بدهید تا راه حلی که به نظرتان می رسد را بنویسید. هنگامی که راه‌ حل‌ها را جستجو می‌کنید  و آن را برروی کاغذ می‌نویسید در نهایت اگر درست هم نباشد این روند به یادگیری شما کمک زیادی می‌کند. یادتان باشد این درس یک درس شب امتحانی نیست؛ بنابراین سعی کنید در طول ترم آن را بخوانید و سوالات خود را از استاد مربوط بپرسید. همین تلاش شما برای حل مسئله باعث می‌شود ذهن شما برای تحلیل و استدلال تلاش کند. در نتیجه در این زمینه قوی‌تر خواهید شد و کم کم روی تمرینات و حل‌کردن آنها تسلط بیشتری خواهید داشت. بنابراین به جای اینکه تمرینات بیشتری را فقط با نگاه کردن به حل المسائل مورد بررسی قرار دهید، تمرینات محدودتری را حل کنید ولی درست تمرین کنید و استدلال کردن و تحلیل کردن مسائل را تمرین کنید. با در نظر گرفتن این موارد می‌توانید استاتیک را بهتر یاد بگیرید و در آن نمره بهتری هم بگیرید. 
به طور کلی درس استاتیک یکی از درس‌هایی است که باید عمقی و مفهومی خوانده شود و روی تمرینات آن تامل و تفکر کرد. باید تحلیل‌کردن را خوب یاد بگیرید و تلاش کنید ذهن خودتان را به گونه‌ای عادت دهید که روی سوالات فکر کند و راه حل ارائه دهید. در کار مهندسی ذهن‎هایی که به ارائه راه حل و حل‌کردن مسائل جدید عادت کرده باشند به نسبت ذهن‌هایی که فقط فرمول و رابطه حفظ کرده‌اند بسیار ارزشمندتر و موفق‌تر است. 
0
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments