⬅️فعالیت فکری
خیلی از آدما فک میکنن فعالیت فکری خیلی انرژی لازم نداره و به خاطر این، از ترس چاق شدن، یا کم غذا می خورن و یا بعضیا از رژیمای لاغری که قبل از درس خوندن از اونا پیروی می کردن هم ادامه میدن و به غلط تصور می کنن که هیچ مشکلی به وجود نمیاد.
نکته ی مهم اینه که فکر کردن نیز به انرژی بالایی لازم داره و برای تمرکز فکری زیاد، باید انرژی فراوانی رو دریافت کرد. به خاطر همین، آدمایی که به خاطر شرایط کاری یا برنامه ی درسی فشرده، فعالیت فکری بیشتری در مقایسه با آدمای عادی دارن، باید از مواد غذایی پُر کالری (بهتره غذاهایی باشن که در عین کالری فراوان، مواد مغذی بیشتری رو هم داشته باشن) استفاده کنن. پس، تو این اوضاع گرفتن رژیم لاغری به هیچ عنوان توصیه نمی شه.
⬅️مواد مغذی مورد نیاز
بعضی از مواد مغذی بیشتر از بقیه، تو این روزها مورد نیازن. اولین اون ها ویتامین های گروه B هستن. اینویتامین ها در غلات، جگر ، گوشت ها و لبنیات بیشتر یافت میشون. در این مواد علاوه بر این دسته از مواد مغذی، ترکیب دیگری به نام ساپونین هم وجود داره که هم ضد اضطرابه و هم آرام بخشه.
به علاوه می دونید که کم خونی یکی از دلایل عدم یادگیری و تمرکزه، اما به دلیل اهمیتی که این موضوع داره، هرچه به اون پرداخته بشه، کمه. کمبود آهن و ویتامین B12 هر دو این عارضه رو به دنبال دارن که موجب کاهش قدرت یادگیری و تمرکز و حتی یادآوری مطالب در افراد می شن. به این دلیله که تو این دوران مصرف مرتب گوشت قرمز و ماهی به خصوص ساردین توصیه می شه، چون ساردین علاوه بر موادی که گفتیم، سرشار از اسیدهای چرب امگا-۳ هم هست که برای تقویت فعالیت های ذهنی مفید شناخته شده.
علاوه بر اینایی که گفتیم ترکیبی به نام استیل کولین ر بدن به عنوان واسطه ی عملکرد سلول های مغز و اعصاب شناسایی شده. پس، مصرف مواد غذایی که لیستین و کولین دارن، برای تأمین این ترکیب توصیه می شه. از منابع این ترکیبات می تونیم به تخم مرغ، جگر،بادام زمینی و لوبیای سویا اشاره کنیم که از تخم مرغ و جگر در وعده های غذایی اصلی و از بادام زمینی ولوبیای سویا میشه در میان وعده ها استفاده کرد.

در بین سبزی ها نیز ریحان و نعناع به دلیل خواص ضد افسردگی و تقویت کنندگی سلول های سیستم عصبی، و کاهو به دلیل کلسیم ، پتاسیم و ترکیبی به نام لاکتوکاریوم در تسکین اضطراب خیلی مفیده. به این دلیله که قبل از خواب، صرف مخلوط آب کاهو و آب سیب، البته در مقادیر مساوی، می تونه خواب راحتی رو ایجاد کنه و آرامش بخش باشه.

0
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments