قبل از اینکه از نحوه‌ی امادگی برای ارشد مهندسی صنایع براتون بگیم لازم است درباره خود این رشته و دروس مهم آن صحبت کنیم، مهندسی صنایع عبارت است از کاربرد اصول و تکنیک‌هایی به منظور بهبود، طراحی و نصب سیستم‌هایی شامل انسان، مواد، اطلاعات، انرژی و تجهیزات به منظور فراهم آوردن امکان تولید کالاها و ارائه خدمات به شکل کارا و مطلوب خب حالا یک تقسیم‌بندی را با توجه به نوع دروس در آزمون کارشناسی ارشد مجموعه مهندسی صنایع  را بررسی می‌کنیم به طور کلی دورس در رشته مهندسی صنایع ۸۰ درصد محاسباتی و ۲۰ درصد مطالعاتی و حفظی است و از جمله دروس آن برای کنکور ارشد  شامل تحقیق در عملیات ۱و۲، تئوری احتمال و آمار مهندسی، طرح‌ریزی واحد‌های صنعتی، کنترل کیفیت آماری، برنامه‌ریزی و کنترل پروژه، اقتصاد مهندسی، برنامه‌ریزی و کنترل تولید و موجودی‌ها، ریاضی عمومی (۱و۲) است. در زیر نکاتی مفیدی برای کنکور ارشد مهندسی صنایع یاد خواهیم گرفت. مدیریت زمان یکی دیگر از موضوع‌های بسیار مهم است که همه ما چه در زندگی شخصی و چه در زندگی حرفه‌ای، نیاز داریم با آن روبرو شویم تا در زندگی موفق گردیم. به قول بنجامین فرانکلین: «وقت را تلف نکنید. زیرا زندگی همان وقت است». در این رشته نیز همانند سایر رشته‌ها مدیریت زمان می‌تواند در موفق بودن شما بسیار تاثیر گذار باشد. یکی از اصول مهم مدیریت زمان قانون ۲۰-۸۰ است، یعنی از ۲۰% زمان برای انجام ۸۰% کارهایت استفاده کن. موفقیت در مدیریت زمان وابسته به تشخیص کارهای مهم است.  فقط تعداد ساعات مشخصی در یک روز، در یک هفته و یک ترم تحصیلی (نیمسال تحصیلی) وجود دارد. شما نمی توانید تعداد ساعات را تغییر دهید، اما می توانید تصمیم بگیرید که چگونه حداکثر استفاده را از آن‌ها بکنید. برای موفق‌بودن در تحصیل، حتماً باید زمان مطالعه‌ی خود را با دقت تمام، مدیریت کنید. در کنکور رشته مهندسی صنایع بدلیل حجم بالا و مطالب پایه مهم درس خواندن بهتر است در چند مرحله انجام شود شامل درک مطالب، تسلط بر مطالب، سنجش، تثبیت مطالب است که در زیر آن‌ها را یاد می‌گیریم. 
درک مطلب
ابتدا باید تمام نکات هر درس را به خوبی فرا گرفت که این امر به وسیله دیدن و خواندن مطالب و حضور در کلاس یا حتی استفاده از جزوه‌های سایت جزوه ننویس نیز در درک مطلب بسیار موثر است. حل تمرین به صورت تشریحی نیز مفید خواهد بود و درک مطالب بدون حل پرسش های متعدد میسر نخواهد بود.
تسلط بر مطالب
حل تست‌های موضوعی متعدد با بررسی راه حل‌های تشریحی و تستی مختلف، یادگیری جزئیات کامل مطالب را عمیق‌تر و دقیق‌تر خواهد کرد. مطالعه کتاب‌های تستی و مباحث تستی کتاب‌های مختلف از عمده فعالیت های این دوره است.
سنجش
سنجش خود راهی مهم در موفقیت در کنکور ارشد است بنابراین می‌توانید با شرکت در آزمون‌های آزمایشی خود را بسنجید و با شرکت در آزمون‌های آزمایشی، مطالب آموخته شده به خوبی تکرار می شوند و حتی مشکلاتی که در یادگیری مطالب توسط داوطلب وجود داشته باشد ولی او از آن ها بی اطلاع بوده است، مشخص خواهند شد. سطح علمی داوطلب کاملاً ارزیابی می شود و مرحله به مرحله فرد بیشتر به شرایط آزمون عادت خواهد کرد.
 
تثبیت مطالب
سعی کنید برای تثبیت مطالب خوانده شده حتما طبق برنامه خاصی که قرار داده‌اید زمانی به مرور تخصیص دهید مرور مطالب به شکل‌های مختلفی صورت می‌گیرد بنابراین برخی افراد مرور مطالب را به صورت تصادفی انجام می دهند یعنی در مواقعی که زمان آزاد دارند، به یک باره و بدون هیچ نظم خاصی، مطالب درسی را مرور می کنند و پس از این کار آن را به دست فراموشی می‌سپارند، با این ذهنیت که درس را مرور کرده اند. در حالی که این روش مرور، کوچک‌ترین سودی برای فرد نخواهد داشت. برای مرور دروس حتما برنامه‌ریزی کنید و با فاصله‌های زمانی منطقی پس از هر بار مرور یا مطالعه برای هر درس تعیین شود.
زمانی که به کنکور نزدیک می‌شوید یا هر چه بیشتر به زمان آزمون، جمع بندی مطالب آموزشی مختلف و مرور دوباره آن‌ها بسیار مفید خواهد بود. 
 
جمع بندی مطالب 
همواره سعی کنید مطالعه خود را در اسرع وقت و با انرژی و اعتماد به نفس بالا و برای دستیابی به رتبه اول آغاز کنید. در هنگام مطالعه ورزش کردن را فراموش نکنید چراکه در روحیه و سلامتتان بسیار تاثیرگذار است. توصیه مفید این است درصورتی که امتحان و کلاس ندارید از همین امروز شروع به درس‌خواندن کنید چون فردا دیر است و اگر امتحان دارید از فردای روزی که آخرین امتحان را می‌دهید شروع کنید و تابستان را از دست ندهید چون طبق آمار گرفته شده، ۷۰% از افرادی که در کنکور کارشناسی ارشد موفق شده اند از تابستان درس خواندن را شروع کرده‌اند.
 
فعالیت منظم یکی از گزینه‌ها در موفقیت است؛ بنابراین سعی کنید در روز حداقل ۷ ساعت مطالعه مفید داشته باشید.
 
در مورد مرخصی گرفتن یا نگرفتن، در خانه یا کتابخانه درس خواندن، لغوکردن یا نکردن فعالیت‌های غیردرسی شرکت یا عدم شرکت در کلاس‌های کنکور ( که توصیه من به جز در موارد خاص عدم شرکت است.) و انتخاب موسسه آن به دقت فکر کنید. خود را بسنجید و از مشورت دیگران نیز استفاده کنید.
 
حتما در آزمون‌های آزمایشی یکی از موسسات موجود شرکت کنید چرا علاوه بر سنجش خود در میان تعدادی زیاد از دانشجویان باعث می‌شود شرایط آزمون برایتان تداعی شود و در روز کنکور استرس نداشته باشید و خود را به خوبی محک بزنید.
 
از یادداشت‌برداری غافل نشوید. هر نکته، مطلب، مساله یا تست جدیدی که میبینید به طور خوانا و منظم یادداشت کنید و این یادداشت‌ها را با دقت نگهداری کنید چون در ماه‌های آخر فرصتی برای خواندن مجدد منابع نیست و شما باید این یادداشت‌ها را مطالعه کنید.
 
همانطور که به مدیریت زمان اشاره شد از زمان و مدیریت آن غافل نشوید و لذا همواره به دنبال راه حلی باشید که مساله مورد نظر را در کمترین زمان ممکن حل کند و خود را ملزم به فراگیری و خلق این راه حل‌ها نمایید.
با دنبال کردن این نکات برای کنکور ارشد مهندسی صنایع آماده شوید تا به نتایج عالی دست یابید و مطمعن باشید که رعایت شیوه و نحوه مطالعه و سایر نکات می‌تواند در موفقیت شما تاثیر فراوانی داشته باشد.
0
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments